marca 02, 2018

marca 02, 2018

Słowniczek kręconowłosej
Przeglądając internet w poszukiwaniu włosowych nowości, kosmetyków, porad bardzo często natrafiamy na angielskie, czy też amerykańskie strony. Czytamy i zastanawiamy się.. "no poo"? Co to właściwie znaczy? Co ma kupa do loków.... ;)


I tu przychodzę do was ze słowniczkiem najbardziej popularnych zwrotów i terminów. Dołączyłam też opisy konsystencji kosmetyków, co mam nadzieję pomoże we włosowych zakupach zagranicą.


Nie zagłębiałam się w bardzo szczegółowe opisywanie poszczególnych terminów, bo przy niektórych można by napisać cały nowy post :)


Zastanawiałam się w jakiej kolejności powinnam zebrać wszystkie te terminy i zdecydowałam się na kolejność alfabetyczną:


A

ACV - "apple cider vinegar", to nic innego ja ocet jabłkowy, używany do zrobienia płukanki octowej.

ACV Rinse - płukanka z octu jabłkowego.
afro pick - specjalny grzebień używany do nadania włosom objętości.
anty shrinkage - stylizator, kręcone włosy, gdy schną bardzo się skręcają i tracą na długości. Anty shrinkage to zazwyczaj żelowy produkt mający temu zapobiec. 


B
 
baby hair - nasze najmłodsze i najkrótsze włosy. Szczególnie widoczne przy czole. Odstające i
trudne do okiełznania. 

bonnet - inaczej czepek. Może on być plastikowy pod prysznic lub satynowy / jedwabny, by chronić włosy podczas snu.
build up - nadbudowany produkt na włosach. Chodzi tu szczególnie o silikony, quaternia i inne filmformery.

C

 
cleanser - inaczej środek myjący, myjadło, szampon, odżywka, low-poo lub no-poo.
cleansing conditioner - czyli odżywka do mycia, myjadło.
co-washing - w skrócie “conditioner washing”, mycie włosów i skalpu odżywką. Produkt co-wash to typowe myjadło.
curl activator - odżywka bez spłukiwania, mająca na celu aktywować naturalny skręt włosa, gęsta i bardzo nawilżająca. Przy delikatniejszym skręcie może służyć za stylizator.
curly girl - każda kręconowłosa dziewczyna :)
curly girl method (CG, 100% CG) - restrykcyjna metoda pielęgnacji kręconych włosów polegająca na rezygnacji z szamponów, co się z tym wiąże tez silikonów zmywalnych za pomocą szamponu. W metodzie CG nie jest zabronione używanie złych alkoholi, jednak nie jest to wskazane ze względu na ich wysuszające działanie na nasze kręcone włosy. Metoda CG wyklucza również użycie gorąca podczas pielęgnacji i suszenia włosów.
custard - stylizator, kosmetyk o lekkiej żelowej konsystencji. Nie będzie miał takiej mocy jak żel. Jest delikatniejszy.

D
 

deep conditioner - maska głęboko odżywiająca. Jej składniki są specjalnie dobrane, by wnikać w głąb włosa i jak najbardziej go odżywić.
detangler (detangling conditioner) - jest to odżywka, specjalnie przystosowana do rozczesywania włosów. Ma na celu uzyskanie niezbędnego poślizgu, by ułatwić uporanie się z poplątanymi włosami, oraz zminimalizować uszkodzenia przy czesaniu.
DIY - "do it yourself" Zazwyczaj występuje z dodatkowym członem np. DIY mask, co oznacza własnoręcznie zrobiony produkt do włosów, najczęściej ze składników znalezionych w kuchni lub gotowych półproduktów.
dusting - delikatne podcinanie końcówek włosów


E
 

edge control - mazisty kosmetyk do okiełznania “baby hairów” przy czole. Nie nadaje się do używania na całe włosy. Jest bardzo gęsty.

F
 

finger coiling - (finger coils) metoda ta polega na owijaniu pojedynczych pasm loków na palec po nałożeniu stylizatora, co wspomaga naturalną definicję loków. Dzięki temu mamy “mniej więcej” kontrolę nad tym jak ułożą się loki, możemy wygładzić frizz oraz skupić się na niesfornych partiach włosów.
frizz - jest to koszmar każdej kręconowłosej.. nieokiełznany puch na naszej głowie, który stoi na przeszkodzie definicji naszych pięknych loczków.
'fro - w skrócie afro.

H
 

hair density - jest to określenie jak gęsto na naszym skalpie rosną włosy. Gęstość może być, mała (tin), średnia (medium), bardzo duża (thick).
hair milk - stylizator, jest to produkt rzadszy od kremu, o lejącej się konsystencji. Słabszy niż krem jeśli chodzi o utrzymanie skrętu.
hair porosity - zdolność włosów do absorpcji wilgoci i oraz oznaczenie w jaki sposób są ułożone łuski włosa i jak bardzo odstają od jego powierzchni. Włosy mogą być nisko porowate (low porosity), średnio porowate (normal porosity), wysokoporowate (high porosity).
hair relaxer - silny produkt chemiczny minimalizujący skręt, ingerujący w teksturę włosów, by ułatwić ich prostowanie. Na włosy potraktowane takim silnym środkiem mówi się "relaxed hair" (samo zło!)
hair width - określenie jak grube są nasze włosy, chodzi o grubosć poszczególnego włosa. Rozróżniamy tu włosy cienkie (fine hair), średnie (medium hair), grube (coarse hair).
hot oil treatment - Jest to rodzaj głębokiego odżywienia włosów nakładając na nie ciepły (nie gorący!) olej, lub mix olejów.

L
 

leave-in - odżywka bez spłukiwania.
low-poo - w skrócie “low shampoo”, szampon, który nie posiada w swoim składzie mocnych detergentów. Nie powinien, mieć też silikonów, parabenów i innych złych składników.
 

N

no-poo - w skrócie “no shampoo”, termin używany, gdy mówimy o myciu włosów bez użycia szamponu. Można do tego celu użyć samej wody, sody oczyszczonej, octu jabłkowego lub myjadła czyli odżywki do mycia, bez typowych dla szamponu siarczanowych detergentów (co-wash).


P

 
pineapple - jest to rodzaj ochronnego upięcia włosów do chodzenia po domu lub do snu. Zbieramy włosy w kucyk na czubku głowy i wiążemy je tylko raz! Jest to bardzo luźne uczesanie i nie powinno ściskać, ani naciągać włosów.
plopping (plunking) - metoda nadania skrętu, definicji włosom. Na mokre włosy nakładamy stylizator, rozkładamy koszulkę bawełnianą na płaskiej powierzchni i głową w dół przyciskamy włosy do koszulki. Są one w pozycji naturalnie skręconej. Następnie w tej pozycji oplatamy wolne brzegi koszulki wokół głowy. Włosy są teraz ściśnięte, co pozwoli im zachować kształt po zdjęciu koszulki. Koszulka absorbuje nadmiar wody i redukuje puszenie się włosów. Plopping trzymamy na głowie od kilku minut do kilku godzin.
pre-poo - zabiegi wykonywane przed myciem na suche włosy - olejowanie, nakładanie odżywki etc. Ma to na celu, odżywienie włosów, ochronę włosów i skalpu przed detergentami w szamponie, ułatwienie rozczesywania.
produkt junkie - osoba, która mimo posiadania całej łazienki zawalonej kosmetykami do włosów nadal je namiętnie kupuje i testuje :) Czyli ja! :D
protective style - jest to ogólna nazwa na upięcia włosów mające na celu ochronienie ich (szczególnie końcówek) przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak otarcia, naciągnięcia itp. mogą to być koki, warkocze, kucyki, twisty itp.


S


scrunchie (scrunchy)- gumka do włosów pokryta materiałem. 

slip - poślizg, cecha odżywki lub maski, ułatwiająca rozczesywanie loków.
SOTC - “scrunch out the crunch”, to nic innego jak odgniatanie sucharków po użyciu żelu.
shrinkage - naturalne kurczenie się i skręcanie włosów w procesie suszenia.

T

the big chop (BC) - oznacza wielkie cięcie. Big chop jest wtedy, gdy decydujemy się, że czas na zmiany i musimy obciąć nasze zniszczone wcześniejszą pielęgnacją włosy. Jest to radykalna zmiana długości, by dalej włosy mogły rosnąć już piękne i zdrowe.
transition (going natural, the journey) - jest to nazwa procesu, powrotu do naturalnych włosów po zniszczeniach dokonanych prostowaniem, rozjaśnianiem i złą pielęgnacją. Jest to okres przejściowy dla włosów - od zniszczonych do zdrowych (przy użyciu naturalnej pielęgnacji).
TWA -"Teeny Weeny Afro" - Rodzaj fryzury. Jest to bardzo krótkie afro, występujące zazwyczaj u czarnoskórych dziewczyn z bardzo ciasnym skrętem (4a,4b,4c).

W


wash & go (wash n go) - polega to na tym, że myjemy włosy, stylizujemy, suszymy i jesteśmy

piękne i gotowe do wyjścia. Jest to określenie całej porannej rutyny bez większej manipulacji

stylistycznej.


No i wszystko jasne!
 

Większość z tych zwrotów to neologizmy, slang, zwroty stworzone na potrzeby kręconych

włosomaniaczek. Ciągle pojawiają się nowe i ciężko za nimi nadążyć. Na pewno będę mój słowniczek

uzupełniać, jak tylko znajdę coś nowego wartego wyjaśnienia. Swoje propozycje również piszcie w

komentarzach :)źródła:

www.google.com, zbyt wiele, by spamiętać i wymieniać :) oraz "BiancaReneeToday" na youtube.com
2 komentarze:

  1. Super post😍 W końcu wszystko ładnie uporządkowane, dużo pojęć nie znałam.
    Bardzo Ci dziękuję

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Alex in Curlyland , Blogger