marca 31, 2018

marca 31, 2018

Słowniczek dla początkujących!Po publikacji poprzedniego postu ze Słowniczkiem kreconowłosej doszły mnie słuchy, że bardzo przydałby się słownik pojęć podstawowych dla naszych początkujących. 

Kochane Kręciołki na początku włosowej pielęgnacji, ten post jest dla was. Mam nadzieję, że ułatwi Wam on start :) 

A
afro pick - specjalny grzebień z długimi zębami do podbicia włosów od nasady i nadania im objętości. 

amla - (agrest indyjski) jest to owoc z Azji, w kosmetyce występuje w postaci proszku lub olejku, ma bardzo korzystny wpływ na włosy m.in. przyspiesza porost, nadaje blasku i wzmacnia włosy. Przy wyborze olejku Amla warto zwrócić uwagę na skład i wybrać ten naturalny, bez oleju mineralnego. 


ananas - jest to nazwa jaką otrzymała fryzura zabezpieczająca włosy na noc. Włosy wiążemy na czubku głowy w luźny kucyk, przez co nasza głowa przypomina wyglądem ananasa. 

B
bad hair day (bhd) -  jest to dzień w którym mimo naszych starań, nasze włosy nie wyglądają najlepiej.

b/s -  jest to odżywka bez spłukiwania,

C
cassia - zwana "bezbarwną henną". Jest to roślina, która sproszkowana i w odpowiedni sposób rozrobiona i nałożona na włosy nadaje im piękny, naturalnie wyglądający złocisty blask. Cassia ma również właściwości odżywiające i wzmacniające.


D
denman brush - jest to specjalna szczotka wyprodukowana przez firmę Denman. Najlepiej sprawdza się do równomiernego rozprowadzania kosmetyków na włosach na mokro (leave-in, stylizator), można ją także używać do rozczesywania włosów na mokro pod prysznicem.  

devacut metoda cięcia loków zapoczątkowana i zastrzeżona przez firmę DevaCurl. 
 
dyfuzor -  jest to końcówka dołączona do suszarki o specjalnym kształcie. Ma on na celu wzmocnić skręt włosów, pomóc w walce z puchem oraz nadać objętość. Dyfuzory maja różne kształty i różnie mogą na skręt wpływać. 

d/s - odżywka do spłukiwania

E
emulgowanie - jest to metoda, która ułatwia zmycie oleju z włosów za pomocą maski lub odżywki.

emolienty - są to składniki dodawane do kosmetyków do włosów, które tworzą tłusta otoczkę na powierzchni włosa, przez co składniki nawilżające pozostają w jego wnętrzu. Emolienty mają także za zadanie ochronić włosy przed zewnętrznymi uszkodzeniami mechanicznymi. 


G
glutek - jest to potoczna nazwa żelu z siemienia lnianego, który gotujemy samemu w domu. 

H
henna - naturalny barwnik do koloryzacji włosów.  

hennowanie - naturalna metoda farbowania włosów. 

humektanty - składniki nawilżające dodawane do kosmetyków do włosów. Aby włosy mogły utrzymać nawilżenie i zapobiec jego odparowaniu potrzebują emolientów.


I
INCI - (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients) jest to skład kosmetyków. 

J

JBCO - skrót od Jamaican Black Castor Oil, czyli czarny olej rycynowy typu jamajskiego. 


laminowanie - jest to zabieg mający na celu poprawę kondycji włosów z użyciem żelatyny (proteinowy).

M
masaż skalpu - jest to masaż skóry głowy. Poprzez masaż skalpu pobudzamy mieszki włosowe i wpływamy na ukrwienie skóry, przez co nasze włosy otrzymują więcej składników odżywczych i szybciej rosną. 


Masło muru muru - Jest to naturalne masło pochodzące z Brazylii, bogate w kwas laurynowy, witaminy A i C oraz kwasy omega przez co bardzo pozytywnie wpływa na włosy. Jest używane jako naturalne serum zabezpieczające końcówki włosów.

O
odgniatać - inaczej zgniatać, ugniatać, ściskać.  Jest określenie czynności, którą wykonujemy po stylizacji włosów żelem. Zaschnięty żel na włosach sprawia, że są w dotyku suche, sztywne. Odgniatając włosy rozkruszamy zaschniętą warstwę żelu i otrzymujemy pięknie zdefiniowane i miękkie loki. Wykonujemy je głową w dół z luźno zwisającymi lokami. Odgniatamy dłońmi zawsze od dołu ku górze, by nie zepsuć naturalnego ułożenia naszych lokczków. 


olaplex -  zabieg mający na celu poprawę kondycji włosów, często używany przy farbowaniu włosów, by zadbać o ich kondycję i zapobiec nadmiernemu ich uszkodzeniu. Olaplex No.1 i No.2 stosuje się tylko w salonach fryzjerskich. Olaplex No. 3 jest to uzupełniający preparat o mniejszym stężeniu do stosowania w domu jako uzupełnienie kuracji po No.1 i No.2. Można również kupić sam Olaplex No.3 i używać go jako głęboko odżywiającą kurację do włosów. Uwaga na liczne podróbki, kupujcie go tylko z zaufanego źródła! 

olejowanie - jest to zabieg poprawiający kondycję włosów przy użyciu naturalnego oleju, lub mieszanki kilku olejów. Polega na nałożeniu niewielkiej ilości oleju na włosy. Aby olejowanie dało nam najwięcej korzyści najpierw warto włosy lekko nawilżyć wodą z dodatkiem humektanta, np. żelu aloesowego lub miodu. Można również olejować na podkład z odżywki lub maski. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji.

OMO - Jest to metoda mycia włosów składająca się z 3 kroków - O - odżywka, M - mycie, O - odżywka. Dzięki tej metodzie włosy podczas mycia są chronione przed wysuszającymi detergentami znajdującymi się w szamponie.


P
parabeny - konserwanty, składniki dodawane do kosmetyków, które mają na celu ich ochronę przed namnażaniem się w nich bakterii, grzybów oraz pleśni. Są sprzeczne opinie o ich szkodliwości. Jedni uważają, że to najlepiej przebadane i tolerowane przez organizm konserwanty, a drudzy, uważają, że powodują raka i lepiej unikać kosmetyków z nimi.  Nie ma w tej kwestii 100% pewności, ale jednak warto dmuchać na zimne i ich unikać.

plopping (plunking) - metoda nadania skrętu, definicji włosom. Na mokre włosy nakładamy stylizator, rozkładamy koszulkę bawełnianą na płaskiej powierzchni i głową w dół przyciskamy włosy do koszulki. Są one w pozycji naturalnie skręconej. Następnie w tej pozycji oplatamy wolne brzegi koszulki wokół głowy. Włosy są teraz ściśnięte, co pozwoli im zachować kształt po zdjęciu koszulki. Koszulka absorbuje nadmiar wody i redukuje puszenie się włosów. Plopping trzymamy na głowie od kilku minut do kilku godzin. 

płukanka octowa - jest to płukanka zrobiona z octu jabłkowego i wody.


podkład pod olejowanie - aby nasze włosy jak najbardziej skorzystały na olejowaniu warto pod olej nałożyć podkład, czyli nawilżacz (humekatant). Olej to emolient, więc ma właściwości oblepiające i sprawia, że nawilżenie pozostaje we wnętrzu włosa, a nie odparowuje na zewnątrz. Najpopularniejszymi składnikami dawanymi pod olej są glutek (żel z siemienia lnianego), żel aloesowy, woda, woda z miodem, woda z cukrem. Można również pod olej nałożyć maskę.

porowatość - zdolność włosów do absorpcji wilgoci i oraz oznaczenie w jaki sposób są ułożone łuski włosa i jak bardzo odstają od jego powierzchni. Włosy mogą być nisko porowate, średnio porowate, wysokoporowate.

proteiny - są to białka, pełniące funkcję budulca włosa. Mamy 2 rodzaje protein - wielkocząsteczkowe - pokrywają włos filmem, oraz małocząsteczkowe (hydrolizowane), które wnikają do włosa i wypełniają ubytki. Są one niezbędne w pielęgnacji, jednakże łatwo można z nimi przesadzić. 

przeproteinowanie -  jest to zjawisko, występujące, gdy nasze włosy otrzymają za dużo protein - gdy używamy kosmetyków z proteinami za często, gdy nasze włosy są wrażliwe na proteiny lub gdy włosy otrzymają rodzaj protein, których nie lubią.  Przeproteinowanie objawia się zazwyczaj szorstkością włosów, puchem, rozprostowaniem loków, włosy wyglądają na zniszczone i są łamliwe.


R
reanimacja - jest to przywrócenie loków do stanu akceptowalnego po nocy. Reanimować, można na wiele sposobów, samą wodą, wodą i stylizatorem, wodą i odzywką. 

równowaga PEH - jest to dbanie, by włosy otrzymały wszystkie składniki jakie potrzebują - proteiny, emolienty i humektanty w ilości dla nich najkorzystniejszej. Jest to coś co musimy wypracować sami metodą prób i błędów, bo każdy włos jest inny i potrzebuje czego innego.


S
serum na końcówki - jest to specjalny preparat lub olejek, który nakładamy na końcówki włosów, by zabezpieczyć je przed uszkodzeniami mechanicznymi. Bardzo często zawierają one silikony, jednakże można wybrać do tego celu też olejek naturalny. 


silikony - są to składniki, które oblepiając powierzchnię włosa tworzą wrażenie pięknych, gładkich i zadbanych włosów. Są one powszechnie używane w kosmetykach do włosów. Oblepiając włosy, chronią one je przed czynnikami zewnętrznymi. Wiele osób uważa, że nie przepuszczają składników odżywczych do wnętrza włosa, ale nie ma co to tego 100% pewności. Silikony dzielimy na zmywalne silnymi detergentami, zmywalne łagodnymi detergentami, zmywalne wodą oraz lotne. Używając kosmetyków z silikonami należy dbać o to, by nie nadbudowały się na naszych włosach i ich nie obciążały, czyli trzeba je zmywać odpowiednim detergentem. 

skalp - skóra głowy

SLS (Sodium Lauryl Sulfate), SLES (Sodium Laureth Sulfate) - najpopularniejsze silne detergenty, powodują nadmierne wysuszenie włosów, zmywają z włosów wszystko, złe jak i dobre składniki, mogą podrażniać skórę głowy i powodować świąd. W pielęgnacji włosów kręconych najlepiej ograniczyć mycie szamponami z SLS do minimum np. raz w miesiącu, by oczyścić dokładnie włosy jak i skórę głowy, zależnie od potrzeb. 

spirulina - zielono-niebieska alga. Jest bogata m.in. w mangan, magnez, pierwiastki miedzi, żelazo, selen, cynk, witaminę E, beta-karoten, witaminę A, witaminy z grupy B. Wszystkie te składniki odżywcze wpływają na wzmocnienie bariery lipidowej, przez co wspomagają odbudowę struktury włosów. Przeciwutleniacze, w niej zawarte wspomagają układ odpornościowy co wpływa na ograniczenie wypadania włosów. Spirulina jest bogatym źródłem białka, przez co zaliczamy ją do protein.

stylizator - od słowa "stylizować".  Jest to produkt kosmetyczny (krem, żel, pianka itp.), który nakładamy na zakończenie naszego mycia, by podkreślić i utrwalić skręt na włosach. Możemy go również użyć do reanimacji włosów dnia następnego. 
pirulina jest bogata w składniki odżywcze: pierwiastki miedź, mangan, magnez, żelazo, selen i cynk; witaminy beta-karoten, witaminę E, witaminy z grupy B, witaminę A; wielonienasycone kwasy tłuszczowe, kwasy fenolowe, tokoferole

http://bonavita.pl/spirulina-dzialanie-spirulina-na-wlosy-twarz
pirulina jest bogata w składniki odżywcze: pierwiastki miedź, mangan, magnez, żelazo, selen i cynk; witaminy beta-karoten, witaminę E, witaminy z grupy B, witaminę A; wielonienasycone kwasy tłuszczowe, kwasy fenolowe, tokoferole

http://bonavita.pl/spirulina-dzialanie-spirulina-na-wlosy-twarz
pirulina jest bogata w składniki odżywcze: pierwiastki miedź, mangan, magnez, żelazo, selen i cynk; witaminy beta-karoten, witaminę E, witaminy z grupy B, witaminę A; wielonienasycone kwasy tłuszczowe, kwasy fenolowe, tokoferole

http://bonavita.pl/spirulina-dzialanie-spirulina-na-wlosy-twarz
Spirulina jest bogata w składniki odżywcze: pierwiastki miedź, mangan, magnez, żelazo, selen i cynk; witaminy beta-karoten, witaminę E, witaminy z grupy B, witaminę A; wielonienasycone kwasy tłuszczowe, kwasy fenolowe, tokoferole.

http://bonavita.pl/spirulina-dzialanie-spirulina-na-wlosy-twarz
Spirulina jest bogata w składniki odżywcze: pierwiastki miedź, mangan, magnez, żelazo, selen i cynk; witaminy beta-karoten, witaminę E, witaminy z grupy B, witaminę A; wielonienasycone kwasy tłuszczowe, kwasy fenolowe, tokoferole.

http://bonavita.pl/spirulina-dzialanie-spirulina-na-wlosy-twarz
Spirulina jest bogata w składniki odżywcze: pierwiastki miedź, mangan, magnez, żelazo, selen i cynk; witaminy beta-karoten, witaminę E, witaminy z grupy B, witaminę A; wielonienasycone kwasy tłuszczowe, kwasy fenolowe, tokoferole.

http://bonavita.pl/spirulina-dzialanie-spirulina-na-wlosy-twarz
sucharki - potoczna nazwa na włosy po nałożeniu żelu i po jego zaschnięciu. Takie sztywne włosy odgniatamy (samymi rękami lub z olejkiem), by uzyskać miękkie i ładnie zdefiniowane loki.

T
tangle teezer (TT) - Jest to specjalna szczotka do włosów o innowacyjnym kształcie zaprojektowana, by ułatwić rozczesywanie włosów. Można także wykorzystać ją do masażu skóry głowy.


W
wcierka - jest to płyn, który wcieramy w skórę głowy by pobudzić krążenie krwi i przyspieszyć porost włosów.


Z
zdzierak (rypacz) - szampon z silnym detergentem.

Mam nadzieję, że teraz już będzie wam łatwiej poruszać się po naszym pokręconym świecie. Jeśli macie swoje propozycje, albo coś jeszcze warto dodać do listy piszcie i komentujcie śmiało :)1 komentarz:

  1. Bardzo pomocny artykuł, dopiero co zaczynam przygodę z cg i była to dla mnie czarna magia. Dzięki wielkie 😍

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Alex in Curlyland , Blogger